گزارشی که کارشناسان حوزه سایبری در سال 2018 منتشر کردند، نشان می‌دهد بخش‌های تجارت و شرکت‌های فعال اقتصادی با 45.9 درصد جزو بخش‌های مورد علاقه حمله هکرها محسوب می‌شود.

حملات سایبری طی سال‌های گذشته با رشد چشمگیری همراه بوده‌اند و قبل از سال 2018 میلادی بسیاری از موسسه‌های تحقیقاتی فعال در حوزه امنیت سایبری به سازمان‌های بزرگ، شرکت‌ها و نهادهای دولتی هشدار داده بودند که میزان حمله هکرها در این سال نسبت به سال‌های قبل افزایش پیدا خواهد کرد و تعداد سرقت‌های اطلاعاتی به اوج خود می‌رسد. موسسه‌های امنیتی به تمامی شرکت‌های جهانی هشدار لازم را دادند تا امنیت سایبری زیرساخت‌ها و سرورهای خود را به افزایش دهند تا اطلاعات محرمانه آنها از خطر حمله هکرها در امان بمانند. موسسه‌های امنیتی لیست و نموداری از بخش‌های مورد علاقه هکرها را منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد بیشترین حملات سایبری به چه بخش‌هایی صورت می‌گیرد که اطلاعاتشان برای هکرها ارزشمند است.

حمله هکرها به کدام بخش‌ها بیشتر است؟

بخش تجارت و شرکت های اقتصادی
بخش پزشکی درمان و سلامت
بخش مالی و بانکداری
بخش دولت و اطلاعات نطامی

فعالان حوزه امنیت سایبری با بررسی‌ها و نظرسنجی‌هایی که در نیمه دوم سال 2018 انجام دادند، اعلام کردند بیشتر مالکان شرکت‌ها و کارخانه‌های فعال در سراسر جهان حداقل یک بار از سوی هکرها مورد حمله قرار گرفته است. طبق این بررسی‌ها، 50 %این شرکت‌ها برای از بین نرفتن اطلاعات محرمانه خود هکرها از آن ها پول اخذ کردند و 50 درصد دیگر نیز به دلیل عدم پرداخت پول به هکرها، اطلاعات ارزشمند خود را از دست دادند. از تهدیدهای امنیتی در سال گذشته که کاربران در معرض آنها قرار گرفتند می‌توان به بدافزارها، باج افزارها و حملات DDOS اشاره کرد که باعث شد اطلاعات شخصی و محرمانه کاربران افشا شود. بر اساس آمار میزان حملات سایبری در سال 2018 به اوج خود رسیده است و موضوع نگران کننده این است که این میزان از حملات طی سال‌های آینده افزایش پیدا خواهد کرد.

طی سال گذشته شرکت‌های زیادی به دلیل حمله هکرها ضرر کردند و نشت اطلاعات محرمانه و خصوصی ضررهای میلیارد دلاری را به همراه داشته است. از یکی از مهلک‌ترین حملات که طی سال‌های گذشته انجام شده است می‌توان به حمله سایبری توسط بدافزار واناکرای (WannaCry) اشاره کرد. همچنین از اسامی شرکت‌هایی که در سال گذشته بیشترین خسارت را متحمل شده‌اند می‌توان از شرکت مالی اکوئیفاکس در آمریکا، سازمان بهداشت و سلامت در انگلستان، وزارت‌های دفاع و امور خارجه بسیاری از کشورها و شرکت حسابرسی دیلویت (Deloitte) در آمریکا نام برد.